Politechnika ponownie
na podium

To, że Politechnika Warszawska w Płocku jest uniwersytetem świetnym pod wieloma względami, potwierdzają m.in. sami jej absolwenci. Jednak ponieważ, jak mówi przysłowie Każda pliszka swój ogonek chwali.., dobrze jeśli opinie osób związanych z uczelniami, potwierdzane są także ocenami niezależnych jednostek. 

 

Pozytywne oceny nowych kierunków, a także wyniki najnowszych rankingów uczelni to kolejne powody do dumy dla Politechniki Warszawskiej w Płocku, które potwierdzają wartość zdobywanego tu politechnicznego dyplomu. 

Awans w światowym rankingu QS WUR 

QS World University Rankings (QS WUR) to jeden z najważniejszych światowych rankingów szkół wyższych, obok Rankingu Szanghajskiego oraz Times Higher Education. W tegorocznej edycji uwzględniono w nim ponad 1500 najlepszych szkół wyższych z całego świata, w tym 20 z Polski.  

Politechnika Warszawska, której integralną część stanowi jej płocki kampus, zajęła 487. miejsce na świecie. To trzecia lokata wśród polskich uczelni oraz awans o 42 pozycje w porównaniu z ubiegłym rokiem. 

Ranking QS WUR opiera się na metodyce, która uwzględnia pięć głównych obszarów oceny: badania naukowe (50%), efekty zatrudnienia absolwentów (20%), doświadczenie edukacyjne (10%), umiędzynarodowienie (15%) oraz zrównoważony rozwój (5%).  


Świetne wyniki w zestawieniu „Rzeczpospolitej” 

„Efekty zatrudnienia absolwentów” potwierdzają również wyniki zestawienia przygotowanego przez „Rzeczpospolitą” na podstawie danych z ogólnopolskiego systemu Ekonomicznych Losów Absolwentów (ELA) oraz informacji pochodzących z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zestawienie to stanowi analizę sytuacji zawodowej absolwentów polskich uczelni w pierwszym roku po ukończeniu studiów. 

Politechnika Warszawska uplasowała się na 4. miejscu w rankingu prezentującym perspektywy zatrudnienia i poziom wynagrodzeń absolwentów uczelni wyższych. Uzyskany wynik stanowi potwierdzenie realnej wartości dyplomu PW na rynku pracy. 

„Ranking Polskich Szkół Akademickich 2025 – kariera, praca, zarobki” objął 118 uczelni z całego kraju, które należą do Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) lub są z nią stowarzyszone. Spośród płockich szkół wyższych, w rankingu znalazła się jeszcze jedna uczelnia, która uplasowała się na miejscu 82. 

Wyniki analizy pokazują również, że absolwenci PW wyróżniają się ponadprzeciętną stabilnością zatrudnienia. Odsetek osób, które doświadczyły epizodu bezrobocia, wyniósł 4,73%, co plasuje Uczelnię na 12. miejscu w tej kategorii. Jeszcze lepszy rezultat został osiągnięty w zakresie średniego ryzyka bezrobocia, rozumianego jako udział miesięcy bez pracy. W tym przypadku wskaźnik wyniósł 1,17%, co dało uczelni 5. miejsce. 

Wysoką pozycję Politechnika zajęła również w zestawieniu Względnego Wskaźnika Bezrobocia (WWB), który określa relację ryzyka bezrobocia do lokalnych warunków rynku pracy. Wartość wskaźnika na poziomie 0,29 świadczy o korzystniejszej sytuacji zawodowej absolwentów naszej Uczelni względem przeciętnych warunków w ich miejscach zamieszkania. 

Równie dobre wyniki dotyczą kwestii wynagrodzeń. Średnie miesięczne zarobki brutto w pierwszym roku po ukończeniu studiów wyniosły 5876,70 zł (7. miejsce), natomiast mediana wynagrodzenia osiągnęła poziom 5351,57 zł (6. miejsce).  

Utrzymana pozycja w rankingu Perspektyw 

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2025 to z kolei trzy, wzajemnie się uzupełniające rankingi: Ranking Uczelni Akademickich, Ranking Kierunków Studiów, Ranking Uczelni Zawodowych.  

Ranking Uczelni Akademickich uwzględnia 30 wskaźników pogrupowanych w siedem kryteriów: Prestiż, Absolwenci na rynku pracy, Potencjał naukowy, Efektywność naukowa, Innowacyjność, Warunki kształcenia i Umiędzynarodowienie. 

Politechnika Warszawska po raz dziewiąty z rzędu zajęła trzecią pozycję na liście najlepszych uczelni akademickich w kraju, a po raz dwudziesty z rzędu – pierwsze miejsce wśród uczelni technicznych. 

Warto zatem wiedzieć i podkreślać fakt, że Uczelnia ta kształci właśnie w Płocku, a ponieważ rekrutacja właśnie trwa, warto też zapoznać się z kierunkami studiów jakie można tu podjąć, w tym z nowościami oraz kierunkami, które od lat znajdują się w krajowej czołówce. Przykładowo, kierunek Mechanika i budowa maszyn po raz kolejny w rankingu Perspektyw utrzymał 1 miejsce w Polsce. 

 

Studia na Politechnice Warszawskiej w Płocku 

Na PW w Płocku prowadzone są studia dwustopniowe – inżynierskie, licencjackie i magisterskie oraz studia podyplomowe. Można tu studiować bezpłatnie w trybie dziennym lub weekendowo na płatnych studiach zaocznych i podyplomowych. W nadchodzącym roku akademickim w ofercie Uczelni znajdują się studia na 7 kierunkach: 

 

  • Budownictwo 
  • Inżynieria środowiska 
  • Mechanika i budowa maszyn 
  • Technologia chemiczna 
  • Przemysłowe zastosowania informatyki 
  • Ekonomia 
  • Zarządzanie i marketing w gospodarce cyfrowej – NOWOŚĆ 
 

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie uczelni.